Magdalena Furmanik-Kowalska o sztuce i kulturze Dalekiego Wschodu www.magdalenafurmanik.pl
Kategorie: Wszystkie | kultura Azji | sztuka chińska | sztuka japońska | sztuka koreańska
RSS

sztuka koreańska

środa, 27 maja 2015

Jedną z najbardziej obleganych instalacji podczas Art Basel Hong Kong była dzieło Myeongbeom Kim (ur. 1976, Busan). Ten koreański artysta przygotował niezwykle hipnotyzującą prace ukazującą jelenia. Niezwykłego jelenia bo posiadającego olbrzymie poroże. Wszystkie elementy instalacji były wykonane z naturalnych surowców. Czarne świdrujące oczy zwierzęcia twórca wyrzeźbił z kamienia tak, aby wyglądały jak żywe. Niesamowicie umiejętnie połączone zostały gałęzie z naturalnymi rogami jelenia, przez co nawet z bliska wyglądały jak realne poroże. Poprzez te dwa pozornie proste zabiegi (oczy i rogi) udało się artyście przeobrazić smutne wypchane zwierzę w ducha zwierząt - symbol długowieczności.

Myeongbeom Kim, Bez tytułu, 2015

Miłośnikom anime praca ta na pewno skojarzy się z wizerunkiem Shishi Gami - ducha lasu z "Księżniczki Mononoke" w reż. Hayao Miyazakiego. To dzieło japońskiego twórcy przepełnione jest proekologicznymi przesłaniami, podobnie jak instalacja Myeongbeoma Kima, która apeluje o poszanowanie przyrody poprzez ukazanie jest niezwykłości i piękna.

Myeongbeom Kim, Bez tytułu, 2015 - fragment

Wszystkie prace Myeongbeoma Kima charakteryzują czasami humorystyczne, a czasami ironiczne, kontrastujące zestawienia przeciwstawnych elementów - przedmiotów, roślin, zwierząt -  żywych i martwych, naturalnych i sztucznych, lekkich i ciężkich. Te zazwyczaj absurdalne i zawsze proste kompozycje są w duchu bardzo dadaistyczne. Szokują i pobudzają do refleksji, przyciągają i odpychają ze względu na swój abjektalny charakter.

Więcej prac artysty można objerzeć na www.myeongbeomkim.com

środa, 15 kwietnia 2015

Czy to góry, czy to chmury? Zachwycają swoją barwnością i fraktalową strukturą. Przywodzą na myśl buddyjskie tanki, na których Buddowie i bodhisattwowie zasiadają na lotosowych tronach i kolorowych chmurzastych podestach. Swoją kompozycją nawiązują też do pejzaży wykonanych w technice wschodnioazatyckiej malarstwa tuszowego, na którym skalne wzniesienia, wodospady, rzeki i chmury przeplatają się ze sobą, i po których wodzimy wzrokiem nie mogąc nadziwić się pięknu szczegółów. 

Younghun Kim, Cloud Map-p1316, 2013

Younghun Kim, Cloud Map-p1316, 2013

Obrazy Younghun Kima (ur. 1964, Seul) to współczesna wariacja na ten temat. Jego "Mapy chmur" to pogodzenie dawnych tradycji artystycznych ze nowoczesnością. Według artysty są wędrówką pomiędzy różnymi wymiarami, pomiędzy niebiosami a ziemią, transcendencją a rzeczywistością. 

Younghun Kim, Cloud Map-p1317, 2013 & Cloud Map-p1420, 2014

Younghun Kim, Cloud Map-p1317, 2013 & Cloud Map-p1420, 2014

Dziękuję galerii Choi&Lager za możliwość wykonania zdjęć prac artysty podczas Art Central 2015.