Magdalena Furmanik-Kowalska o sztuce i kulturze Dalekiego Wschodu www.magdalenafurmanik.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Z domowej biblioteczki. Wpływy Kurosawy

Niedawno otrzymałam książkę o twórczości jednego z najsłynniejszych reżyserów, Akiry Kurosawy. Niemal każdy zna to nazwisko, lecz czy znamy jego twórczość. Niekoniecznie. Dlatego dobrą zachętą do obejrzenia filmów mistrza i lepszego ich zrozumienia, jest przeczytanie w pierwszej kolejności książki "Człowieczeństwo bez granic. Wymiary kultury w twórczości Akiry Kurosawy".

Jest to zbiór artykułów napisanych przez specjalistów różnych dyscyplin akademickich. Choć jest to publikacja naukowa, to czyta się ją bardzo dobrze. Autorzy i redaktorzy (Joanna Zaremba-Penk i Marcin Lisiecki) zadbali, aby teksty były przyjazne dla czytelników zarówno biegłych w omawianym temacie, jak i dla zainteresowanych kulturą japońską czy też współczesnym filmem.

Człowieczeństwo bez granic

Jak tytuł książki wskazuje, część artykułów poświęconych jest analizie filmów pod kątem ich relacji z kulturą. Dużą grupę tekstów stanowią te, które ilustrują wpływ rodzimej kultury artysty na jego twórczość oraz te, które obrazują oddziaływanie Akiry Kurosawy na popkulturę japońską (w tym mangę i anime), a nawet szerzej światową. Bardzo interesujący jest również artykuł Davida Weiβa opisujący figurę trickstera w filmach japońskiego reżysera.

Jedyny zarzut jaki można postawić "Człowieczeństwu bez granic", to brak logicznego układu (kolejności) zawartych w niej tekstów, ale czy w kontekście postmodernistycznych strategii wszechobecnej we współczesnej kulturze i sztuce, można takie rozwiązanie nazwać jeszcze uchybieniem? Według mnie książka osiągnęła swój najważniejszy cel - przeanalizowała twórczość wybitnego artysty, a jednocześnie pozostawiła niesamowitą chęć spotkania się z jego dziełami ponownie.

wtorek, 11 sierpnia 2015, magafurmanik

Polecane wpisy