Magdalena Furmanik-Kowalska o sztuce i kulturze Dalekiego Wschodu www.magdalenafurmanik.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Uwikłane w kulturę - zapowiedź książki

Uwikłane w kulturę - okładka

Z przyjemnością zapowiadam książkę mojego autorstwa "Uwikłane w kulturę. O twórczości współczesnych artystek japońskich i chińskich"

Książka ilustruje, w jaki sposób współczesne japońskie i chińskie artystki wykorzystują charakterystyczne dla swoich krajów symbole oraz elementy tradycji kulturowej, a także jak przeciwstawiają się uznanym przez ich rodzime społeczeństwa wzorcom kobiecości. Autorka prezentuje twórczość kilkunastu artystek, zarówno tych powszechnie rozpoznawanych, jak Yoko Ono, Yayoi Kusama i Lin Tianmiao, jak i tych dotąd nieobecnych w polskiej literaturze przedmiotu.

"Uwikłane w kulturę" przedstawia historię Japonek jako prekursorek w zakresie wykorzystania nowych mediów w sztuce, symbolikę kimona w realizacjach współczesnych artystek z Japonii, a także opisuje fenomen estetyki kawaii. Podejmuje również rozważania na temat obecności performansu kulturowego w fotografii japońskiej i chińskiej. Opowiada następnie, w jaki sposób Chinki w swoich realizacjach artystycznych nawiązują do tkactwa, szycia i hafciarstwa, czyli kobiecego rzemiosła, oraz dlaczego sięgnęły po kobiecy akt jako środek wypowiedzi.

Planowany termin publikacji: sierpień 2015 r. 

Wydawnictwo KIRIN

czwartek, 09 lipca 2015, magafurmanik

Polecane wpisy

Komentarze
2015/07/09 21:47:48
Czekam z niecierpliwością i życzę wielu pozytywnych recenzji :-)
-
2015/08/11 10:54:33
Bardzo dziękuję.