Magdalena Furmanik-Kowalska o sztuce i kulturze Dalekiego Wschodu www.magdalenafurmanik.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Instalacje Cao Fei w ramach Art Basel Hong Kong

Zgodnie z zapowiedzią sprzed mojego wyjazdu do Hong Kong, prezentuję poniżej kilka zdjęć i zapis wideo dokumentujący instalację Cao Fei "Some Old, Brand New", która była wyświetlana na wieżowcu ICC znajdującym się na Kowloonie.

Cao Fei_Same Old, Brand New_1

Cao Fei Some Old, Brand New from Maga Furmanik-Kowalska on Vimeo.

Cao Fei_Same Old, Brand New_2

Cao Fei_Same Old, Brand New_3

Instalacja Cao Fei znakomicie wpisuje się w kontekst miasta. Nawiązuje do słynnych ilumuminacji, które można oglądać każdego wieczoru spacerując po nabrzeżu. Lokalane firmy i międzynarodowe korporacje ozdabiają swoje siedziby barwym oświetleniem, aby podkreślić swój potencjał gospodarczo-finansowy. Wzbogacają w ten sposób jednocześnie estetykę Hong Kongu, dla którego nie obca jest sztuka preznetowana na ulicach i parkach.

Iluminacje wieżowców Hong Kongu

Iluminacje wieżowców Hong Kongu

W ramach Art Basel Hong Kong można było obejrzeć jeszcze jedną realizację Cao Fei. W sekcji "Encounters" ("Spotkania"), gdzie swoje duże przestrzenie instalacje prezentowało kilkunastu, zaproszonych przez organizatorów targów, artystów z całego świata, dostępny był projekt "Nu River". Składała się on z wojskowego namiotu udekorowanego grafikami oraz chorągiewkami mającymi kojarzyć się z tybetańskimi flagami modlitewnymi oraz projekcji wideo. 

Cao Fei, Nu River Project, Art Basel Hong Kong 1

Cao Fei, Nu River Project, Art Basel Hong Kong 2

Cao Fei, Nu River Project, Art Basel Hong Kong 3

Wyświetlany wewnątrz namiotu film opowiadał historię młodych Chińczyków, którzy postanowili osiedlić się w wyludnionym miejscu na skraju rzeki. Dotykał problemów z jakimi borykają się mniejszości kulturowo-narodowe w Chinach, a także poruszał kwestię ekologii oraz braku edukacji w tym zakresie w CHRL. Te dwie drażliwe dla władz tego państwa sprawy, zostały w tym projekcje ukazane z dużą dozą humoru i wyczucia estetycznego, ale jednocześnie z wyczuciem oraz z uwrażliwieniem na społeczne potrzeby.

niedziela, 29 marca 2015, magafurmanik

Polecane wpisy