Magdalena Furmanik-Kowalska o sztuce i kulturze Dalekiego Wschodu www.magdalenafurmanik.pl
Blog > Komentarze do wpisu

W oparach mgielnych rzeźb

Japońska artystka Fujiko Nakayi (ur. 1933), aby realizować swoje instalacje, wykorzystuje niezwykłe tworzywo artystyczne - sztuczną mgłę. Swoje prace nazywa „mgielnymi rzeźbami”.

Fujiko Nakaya, Fog Sculpture

Pierwszym jej mgielnym dziełem był projekt otulający „The Pepsi Pawilon”, który został zaprojektowana z okazji wystawy światowej Expo mającej miejsce w 1970 roku w Osace. Budowla była „żyjącym, wrażliwym na środowisko” dziełem sztuki, zasilanym energią słoneczną, a dzięki zastosowanej w niej zaawansowanej technologii także wchodzącym w interakcje z odwiedzającymi.

Fujiko Nakaya, Fog Sculpture

Choć niektóre kolejne realizacje Fujiko Nakayi prezentowane były w powiązaniu z charakterystyczna architekturą, taką jak na przykład Muzeum Guggenheima w Bilbao, to jednak większość komponowana była przez artystkę w parkach i ogrodach miejskich.

Mgielne rzeźby prezentowane w nich stapiały się z przyrodą, tworzyły niesamowite wizualne spektakle, a wchodzący w nie spacerowicze, wkraczali w ciepły puch prowadzący ich do "magicznej" krainy. Bowiem według wielu wierzeń na całym świecie mgła to portal do innych rzeczywistości. Przyjemnie byłoby zgubić się w niej na chwilkę.

czwartek, 15 sierpnia 2013, magafurmanik

Polecane wpisy