Magdalena Furmanik-Kowalska o sztuce i kulturze Dalekiego Wschodu www.magdalenafurmanik.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Efemeryczne suknie - piękne instalacje

Tkanie, szycie, haftowanie, czyli przygotowywanie odzieży było zawsze związane z kobiecą aktywnością. Nie dziwi więc, że wiele współczesnych artystek sięgnęło po tą formę ekspresji artystycznej. Wśród nich jest Chen Qingqing (ur. 1953), której prace takie jak: „Unearthed Relics Copy – Wei Jin Dynasty Dress” (2002), oraz „Artificial Artifact – Ming” (2005) to instalacje wykonane z niezwykłych materiałów: suchych kwiatów, lnu i ziół. Artystka tka z nich i szyje niecodzienne suknie naśladujące wzory historycznych strojów chińskich z różnych dynastii.

Dress made by Chen Qingqing Dress made by Chen Qingqin

Delikatny i efemeryczny materiał użyty do stworzenia tej odzieży ma odzwierciedlać dawną kobiecość. Nie bez znaczenia jest wykorzystanie tego właśnie surowca do budowy prac. Jako plon przyrody/natury dodatkowo dookreśla on ich płciowość.

Jednak na całość instalacji obok sukni składa się również światło, które uwydatnia wszelkie walory surowca użytego przy szyciu, ale przede wszystkim ma symboliczne znaczenie. W chińskiej filozofii Dao odpowiada pierwiastkowi męskiemu. W ten sposób w dzięki niemu Chen Qingqing tworzy swoje dzieła pełne harmonii dopełniających się elementów. 

 

 sobota, 31 sierpnia 2013, magafurmanik

Polecane wpisy