Magdalena Furmanik-Kowalska o sztuce i kulturze Dalekiego Wschodu www.magdalenafurmanik.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Szanghajska nostalgia w pracach Wang Xiaohui

Obecny Szanghaj to mieszkanka wszelkich nowoczesnych stylów architektonicznych i trochę rekonstrukcji dawnego budownictwa lokalnego. Miasto rozległe, z wijącymi się drogami, ułożone wzdłuż krętej rzeki. Osobiście go nie lubię, ale rozumiem dlaczego inni potrafią je pokochać. Większość z nich tęskni za latami jego największej świetności, czyli drugą i trzecią dekadą XX wieku.

Wówczas to kosmopolityczne miasto zyskało światowy rozgłos, a wraz z nim jego piękne i wykształcone mieszkanki, zwane Perłami Orientu. Ich legendę wspomina Wang Xiaohui (ur. 1957) w serii zatytułowanej "Isolated Paradise" z 2009 roku.

Xiao Hui Wang, Isolated Paradise

Fotografie ukazują młode kobiety ubrane w qipao z twarzami stylu fen mian tao hua, czyli różowym makijażem mającym odzwierciedlać urok kwiatu brzoskwini. Odtwarzają one codzienne sceny z życia ekskluzywnych prostytutek szanghajskich z początku XX wieku. Dostrzegamy je przy wspólnym posiłku, podglądami podczas kąpiel, spacerujemy z nimi po ogrodzie oraz oglądamy ich grę w mahjonga.

Na każdym ze zdjęć ich bohaterki patrzą na nas widzów wyczekująco. Ich wzrok niepokoi, jest zarazem uwodzicielki i smutny. Odgrywając zachowania Pereł Orientu tworzą wyobrażoną rzeczywistość - tytułowy odizolowany rajski ogród z pięknymi kwiatami brzoskwiń. Tylko, czyj jest ten raj?

Pozostałe fotografie artystki można obejrzeć na jej stronie: www.xiaohuiwang.com

czwartek, 22 sierpnia 2013, magafurmanik

Polecane wpisy