Magdalena Furmanik-Kowalska o sztuce i kulturze Dalekiego Wschodu www.magdalenafurmanik.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Stan nieważkości w stylu kawaii

Płynie czy fruwa? Bohaterka obrazu zatytułowanego "From The Day, Aqua Blue Sky And Twinkling..." (2009 r.) autorstwa Ayi Takano (ur. 1976) po prostu unosi się w stanie nieważkości. Kobieta-dziecko ze zbyt długimi kończynami, poddającymi się bez oporu popychającym je prądom. Jej ciało pokrywają ornamentalne tatuaże. W podróży towarzyszą meduzy i ptaki. Scena wydaje się sielska, lecz jednocześnie intryguje swoją niejednoznacznością.

Obraz jest jednym z kilku, które powstały z inspiracji kulturą Ajnów - mniejszości etnicznej Japonii, zamieszkującej wyspę Hokkaido. Artystka przy tworzeniu tych prac korzystała z fotograficznych materiałów etnografów. Na ich bazie wykreowała w swojej wyobraźni fantastyczny świat pełen mistycyzmu i erotyzmu zarazem, zamieszkały przez beztroskie lolitki.

Aya Takano, From The Day, Aqua Blue Sky And Twinkling

Twórczość Ayi Takano należy do kierunku we współczesnej sztuce japońskiej nazywanego Superflat. Jego pomysłodawcą był Takashi Murakami (ur. 1963). Z założenia łączył on w sobie nawiązania do tradycyjnej sztuki japońskiej, zwłaszcza drzeworytu, z kulturą otaku (japońskich geeków, fanów mangi i anime). Dodatkowo często także estetyka kawaii stanowiła składową tego stylu. Ta natomiast to kwintesencja dziewczęcości i słodkości.

Już niebawem napiszę więcej o cechach charakteryzujących estetykę kawaii i artystach, w których pracach jest ona obecna, między innymi o dziełach Chiho Aoshimy.

niedziela, 11 sierpnia 2013, magafurmanik

Polecane wpisy