Magdalena Furmanik-Kowalska o sztuce i kulturze Dalekiego Wschodu www.magdalenafurmanik.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Pęki peonii na powitanie

Na powitanie oferuję pęki peonii - fotografię chińskiej artystki Chen Qiulin (ur. 1975) z cyklu "Ogród" z 2007 roku. Fot. Chen Qiulin, Garden no 2Peonia w Kraju Środka nazywana jest "królową kwiatów". W literaturze i malarstwie Chin uosabia młodą kobietę, a w towarzystwie lotosu, śliwy i chryzantemy opowiada wiośnie. W pracy Qiulin naręcza (sztucznych) kwiatów umieszczone w ceramicznych wazonach mają wiele znaczeń. Reprezentują dawną kulturę, tradycję związaną z aranżacją ogrodów, przyrodę chińską, ale też subtelną młodość.

Przyglądając się wędrówce kilkunastu robotników niosących peonie po poddawanym przebudowie mieście, pełnym ruin tradycyjnej architektury, placów robiórek i szarych wysokościowców, musimy stwierdzić, że nie ma w nim miejsca dla tego, co te rośliny symbolizują.

Wykorzystanie przez artystkę plastikowych kwiatów i niezbyt udanych imitacji porcelany nie jest też bez znaczenia. Podkreśla dodatkowo nieudaną modernizację współczesnych Chin, której jednym z elementów jest naśladownictwo tradycyjnych wyrobów, ale przy użyciu tanich i nietrwałych materiałów.

Komponując swoje fotografie i prace wideo Chen Qiulin chętnie sięga po cytaty z dawnej kultury swojego kraju. Buduje w ten sposób sugestywne kontrasty i opowiada nam o zmianach zachodzących obecnie w Chinach.

Więcej prac tej artystki można obejrzeć na stornie chArtContemporary.

sobota, 10 sierpnia 2013, magafurmanik

Polecane wpisy